Belediye Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar

Belediye Ruhsatı için Gerekli Evraklar
Belediye ruhsatı için gerekli belgeler, Belediye ruhsatı için gerekli evraklar, Belediye ruhsat başvurusu için gerekli belgeler, belediye işyeri açma ruhsatı için gerekli belgeler

İşyeri Belediye Ruhsatı Almak için Gerekli Evraklar nelerdir, Belediye İşyeri Ruhsat alma için hangi evraklar gereklidir, Belediye Ruhsatı almak için bilinmesi gerekenler nelerdir ? gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşyeri Açma Belediye Ruhsatı Nasıl Alınır ?

, işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına yönelik yetkili makamlar tarafından verilen ve işyerini açmak ve çalışmak amacı ile verilmektedir.

Bir işyeri bu izinleri yetkili makamlardan almadan o işyerini asla açamaz ve asla çalıştıramaz. Gerekli izinleri almadan açılan işyeri için, il özel idareleri veya yetkili belediye makamları tarafından kapatılır. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı başvuru işlemleri 5 aşamadan oluşmaktadır.

İşyeri Açma Ruhsatı için Bilmeniz Gereken Bilgiler

İşyerinin Hangi Sınıfa Dahil Olduğunu Belirlemek ?

İşyeri açma ruhsatı işlemlerinin doğru yapılabilmesi için ilk olarak iş yeri sınıfının belirlenmesi gerekmektedir. İşyerleri genel olarak gayri sıhhi müesseseler, sıhhi müesseseler, halka açık istirahat ve eğlence yerleri olmak üzere iki ana başlıkta toplanabilir. Gayri Sıhhi müessese, işyeri faaliyeti sırasında biyolojik, kimyasal, sosyal ve ruhsal yönden az veya çok zarar verme olasılığı olan işletmeler için tanımlanmaktadır.

Belediye Ruhsatı için Gerekli Evraklar
, , ,

Birinci sınıf gayri sıhhi müesseseler ; hususi kullanım alanlarından kesinlikle uzak tutulması gereken işletmelerdir. Ruhsat başvuru işlemleri ise büyükşehir belediyeleri tarafından yapılmaktadır.
İkinci sınıf gayri sıhhi müesseseler ; hususi kullanım alanlarından uzak olmaları gerekmese de, kullanım alanları açısından tehtid içermediği ile ilgili gerekli incelemelerin yapılması mecburidir. Bu tip işyeri açma ruhsat başvuru işlemlerini ilçe belediyeleri tarafından yapılmaktadır.
Üçüncü sınıf gayri sıhhi müesseseler ; hususi kullanım alanlarının yanına açılabilmekte olup, gerekli sağlık denetimlerine tabi tutulmaz zorunda olan işyeri türleridir ve ilçe belediyeleri tarafından ruhsatlandırılmaktadır.
Sıhhi müesseseler ; her hangi bir imalatın yapılmadığı yerlerdir. Bu tarz işyerleri satış hizmetlerinin ve sergilemenin yapıldığı işyerleridir.

İşyeri Açma Belediye Ruhsatı için Gerekli Belgeler

İster gayrisıhhı müessese, isterse de sıhhi müessese olsun, bir işyerini açmak ve çalıştırmak için gerekli belgelerin mutlaka hazırlanması gerekmektedir. Belgeler işyeri çeşitlerine göre farklılık göstermekte olup detaylıca hazırlanması gereken belgelerdir. İhtiyaç duyulan belgeleri öğrenmek için bağlı bulunduğunuz ilçe belediyelerine başvurabilirsiniz.

İşyeri Açma Belediye Ruhsatı Başvurusu

Bir işyeri açma ve çalışma ruhsatı başvurusu işlemi, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, Ruhsat Kontrol servislerinden alınacak olan başvuru formu’nun eksiksiz bir şekilde doldurulup, yine ruhsat denetim müdürlüğüne ve ruhsat kontrol servislerine teslim edilmesi ile gerçekleşir. Başvuru formunu alan yetkili memur, başvurunuzun alındığını tarafınıza makbuz karşılığında vererek başvuru işleminizi başlatır.

Belediye ruhsatı nasıl alınır
Belediye ruhsatı için gerekli belgeler, Belediye ruhsatı için gerekli evraklar, Belediye ruhsat başvurusu için gerekli belgeler, belediye işyeri açma ruhsatı için gerekli belgeler

İşyeri Kontrolü

Ruhsat kontrolü yetkilileri, işyeri ruhsatı almak isteyen başvuru sahibi tarafından teslim edilen başvuru evraklarını ön kontrole tabi tutar. Gerekli incelemenin yapılmasının ardından uygun görülen başvurular, ruhsat kontrol komisyonuna teslim edilir.
Ruhsat kontrol komisyonu, teslim almış olduğu başvuru formu evraklarını, söz konusu işyerinin uygun olup olmadığını ilgili mevzuatları inceler. Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde ruhsat ve denetim müdürlüğü, ruhsat kontrol komisyonu öncesinde, başvuruyu alan ruhsat servisi yetkilisi tarafından işyeri ile ilgili emniyet müdürlüğüne görüşleri sorulur. Açılacak işyerinin asayiş ve güvenlik yönünden de uygun olduğu görüşü gelirse, başvuru ruhsat ve denetim müdürlüğüne bildirilir.

Ruhsatın Kesinleşmesi

Ruhsat kontrol komisyonu tarafından kontrolü gerçekleştirilen işyeri için herhangi bir sorun mevcut değilse işyeri açma ve çalışma ruhsatı kesinleşir. Ruhsat işlemlerinin tamamlanmasının ardından işyeri faaliyetlerine başlayabilir. İşyerinin faaliyet gösterdiği süre içerisinde ortak değiştirmesi, yeni ortak gelmesi gibi durumlarda ruhsatın yenilenmesine gerek duyulmaz. Ancak işyerinin taşınması, nakil edilmesi, adres değiştirmesi gibi durumlar söz konusu ise, işyeri açma ve çalışma ruhsatının yenilenmesi gerekmektedir.
İşyeri Açma ve Çalışma ruhsatının herkesin görebileceği bir yerde asılmış olması gerekmektedir.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Belediye Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar
Author Rating
51star1star1star1star1star

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*