Çalışma Bakanlığı yabancı çalışma izni formu örneği

Çalışma Bakanlığı yabancı çalışma izni formu
Çalışma Bakanlığı yabancı çalışma izni formu

Çalışma Bakanlığı 26.02.2018 tarihi itibari ile yabancı çalışma izni başvuru formu işlemlerinde e-imza mevzuatını uygulamaya  koymuştur. Aşağıda yabancı çalışma izni için neler yapmanız gerektiği uygulama örneği mevcuttur. Çalışma Bakanlığına neden yabancı çalıştırmak istediğinizi başvurunuzda çalışma izni formunu doldurur iken gerekçeli olarak yazmanız gerekmektedir. Aile Konutunda çalışacak olan  Yabancı kişiler ancak çocuk bakımı çalışma izni veya yaşlı hasta bakıma muhtaç kişiye bakacak şeklinde çalışma izni formu düzenlenebilir. Konu açıklama ve örneği kısa kısa notlar ile bilginize sunulmuştur.

Yabancı ev hizmetlisi  çalışma izni başvuru formu için ziyaret edeceğiniz web sitesi http://www.goc.gov.tr/ dir.

Çalışma Bakanlığı yabancı çalışma izni formu
Çalışma Bakanlığı yabancı çalışma izni formu

6735 sayılı Yabancıların Çalışma İzni Kanunu uyarınca Ülkemizde çalışmak isteyen yabancıların çalışma izni alması gerekmektedir.
Türkiye’de Emniyet makamlarından alınmış en az altı (6) ay süreli ikamet tezkeresi (Öğrenim amacı hariç) sahibi olan yabancıların işverenleri Çalışma Bakanlığına on-line çalışma izni başvurusu yapabilir. Yabancının ikamet tezkeresi olmadığı durumda, uyruğunda bulunduğu ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunması ve oradan kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine bildirmesi, işvereninin de bu referans numarasını kullanarak Çalışma Bakanlığına on-line çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Yabancıların çalışma izni başvuru formu doldurulur iken Çalışma Bakanlığı online başvuru sistemine girerken aşağıdaki belgeler gerekmektedir.

 • Yabancı şahıs adına Türkiye’de Emniyet makamlarından alınmış en az altı (6) ay süreli ikamet tezkeresi.
  (Yurtiçi başvurularda )
 • Eğer başvuru yurtdışından yapılmışsa yabancıya T.C. dış temsilciliğinden verilen 2012- asdfg123-2507 (yıl-8 haneli kod-gün ay) şeklinde 16 haneli bir referans numarası.
 • Yabancı şahsa ait Pasaport sureti. (Pasaport’un Latin harfleri ile yazılı olmadığı durumlarda yeminli mütercim veya resmi makamlarca onaylı çevirisi de başvuruya eklenecektir.)
 • Yabancı şahsa ait bir adet vesikalık fotoğraf. (Son 6 ay içinde çekilmiş)
 • Yurtiçi başvurularda, Yabancı T.C. Kimlik Numarası (Bu numara en az 6 ay süreli İkamet tezkeresi sahibi olan tüm yabancılara verilmektedir. Aşağıdaki link ’ten sorgulanabilir.) https://tckimlik.nvi.gov.tr/YabanciKimlikNo/DogumYiliveIkametTezkereNoSorguMo dul.aspx
  Önemli : Lütfen başvuruya başlamadan önce yabancı şahsın Doğum yılı ve İkamet tezkere numarası (İkamet tezkeresinin 1’inci sayfasında yer alır) ile Yabancı T.C. Kimlik Numarasını sorgulayınız. Çıkacak ekranda yabancının kimlik bilgilerinde orijinal pasaportundaki bilgilere göre hata/farklılık tespit ederseniz, başvuru yapmadan önce ilgili Emniyet makamına müracaat ederek bilgilerin düzeltilmesini sağlayınız.
 • Dilekçe(https://www.csgb.gov.tr/uigm/Contents/calismaizni/sozlesmevedilekceornegi adresinde mevcuttur.)
 • İşverene ait Ticaret sicil gazetesi, vergi kayıtları ve diğer gerekli evrak.
 • İşveren kişiye veya kişi veya kurum adına başvuruyu yapacak şahsa ait E-devlet şifresi (PTT merkez şubelerinden edinebilmektedir.)
 • İşveren kişi adına E-mail adresi. (İnternetten bir çok siteden ücretsiz olarak temin edilebilir.)
 • Başvurunun işveren adına başka bir şahsın e-devlet şifresi ile yapılması halinde, kişinin bu konuda yetkilendirildiğine dair vekaletname gereklidir.

NOT : Başvuruya başlamadan önce yukarıda belirtilen dokümanların bir tarayıcı vasıtasıyla .pdf uzantılı taranarak bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Çalışma Bakanlığı yabancı çalışma izni formu örneği
Author Rating
51star1star1star1star1star

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*