Çalışma İzin Sürelerinin Uzatılması

Çalışma bakanlığı yabancılar için çalışma izni formu nasıl doldurulur
Çalışma bakanlığı yabancılar için çalışma izni formu nasıl doldurulur

Bu yazımızda Çalışma İzin Süresi Uzatma nasıl yapılır, Çalışma izin sürelerinin uzatılması için gerekli evraklar nelerdir ?

, çalışma izni süre uzatımı için gerekli belgeler nelerdir ?, , , , nelerdir vb… sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

6735 sayılı Uluslararası İş gücü Kanunun 10’uncu maddesine göre; Çalışma izin başvurusunun Bakanlık tarafından olumlu değerlendirilmesi hâlinde yabancılara, iş veya hizmet sözleşmesinin süresini aşmamak koşuluyla, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir iş yerinde veya bunların aynı iş dalındaki iş yerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok bir yıl süreli çalışma izni verilmektedir.

Bakanlık tarafından verilmiş bir çalışma izninin süresinin uzatılabilmesi için; mevcut çalışma izninin bittiği tarihten geriye doğru en fazla iki aylık sürede olmak şartıyla, izin süresi sona ermeden uzatma başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Çalışma izninin süresinin bitiminden sonra yapılan çalışma izni süre uzatımı başvuruları işleme alınmaz.

Çalışma izninin uzatılması talebi ilk başvuruda olduğu gibi e-devlet üzerinden elektronik ortamda yapılmaktadır.

Bir yıllık kanuni çalışma süresinden sonra, 6735 sayılı Kanunun 7 nci maddesine göre yapılacak çalışma izni uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi durumunda aynı işverene bağlı olarak ilk çalışma izni uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki çalışma izni uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilebilir.

Farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular ilk başvuru usul ve esaslarına tabi olarak değerlendirilir.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Çalışma İzin Sürelerinin Uzatılması
Author Rating
51star1star1star1star1star

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*