Yabancıların Çalışma İzni

Türkiye’de Yabancıların çalışma izinleri 3 ana başlıkta değerlendirilebilir.

Ev Hizmetlisi Yabancı Çalışma İzni, Yaşlı Bakıma Muhtaç Kişi, Ebeveyni Çalışan Küçük Çocuk ve Bebek Bakımı Yabancı Çalışma İzni, Türkiye’de Şirket Ortağı Yabancı Kişinin veya Turizm Sektörü’nde, İhracat Sektörü’nde Çalışan Yabancı Personelin Çalışma İzni.

Yabancı çalışma izni için neler gereklidir, yabancılar çalışma izni başvurusu nereye yapılmaktadır, çalışma izni başvurularında yapılması gerekenler nelerdir, yabancıların çalışma izni hakkında bilinmesi gerekenler hakkında ki bilgilendirme yazımızdır.

Yabancıların çalışma izni Detaylı bilgi için 0533 766 70 60 numarasından bizimle danışmanlık hizmetleri için iletişime geçebilirsiniz.

Yabancıların Çalışma İzni ile ilgili yazımızı takip ederek ve aşağıda yer alan benzer konularda ki yayınlarımızı takip ederek merak ettiğiniz tüm konuların cevabını bulabilirsiniz ?

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ

Yabancıların çalışma izinleri hakkında ki kanun Türk vatandaşı ile evli olanlar, evlilik sona ermiş olsa da Türkiye’de yerleşmiş olan yabancılar ve onların Türk vatandaşı eşinden olan çocuklarına istisnai çalışma izni alma hakkı tanımaktadır (m. 8/a). Anılan kişilerden sonuncusu olan Türk vatandaşı eşten olan çocukların konumu tartışmalıdır. Bazıları bu kişilerin Türk vatandaşı olduklarını göz ardı etmektedir. Bazıları ise bu kişilerin Türk vatandaşı olduklarını belirtmekte ve hükmün anayasaya aykırılık teşkil ettiğini ileri sürmektedirler.

Yabancıların Süreli Çalışma İzni

13/8/2016 tarih ve 29800 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre çalışma izin başvurularında olumlu değerlendirilen yabancılar için, iş veya hizmet sözleşmesinin süresini geçmemesi şartıyla, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir işyerinde veya bunların aynı iş dalında ki işyerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok bir yıl süreli çalışma izni verilir.

Yabancılar Çalışma izni süre uzatması için yapılan başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde yabancıya aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilir. Ancak, farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular 7. maddenin birinci fıkrası kapsamında değerlendirilir.

Yabancıların Süresiz Çalışma İzni

Türkiye’de uzun dönem oturum izni veya en az sekiz yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar süresiz çalışma iznine başvurabilir. Ancak, yabancının başvuru şartlarını taşıması yabancıya mutlak hak sağlamaz.

Süresiz çalışma izni olan yabancı, uzun dönem ikamet izninin sağladığı tüm haklardan yararlanır. Süresiz çalışma izni olan yabancı, özel kanunlardaki düzenlemeler hariç, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili mevzuat hükümlerine tabi olmak şartıyla, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanır. Süresiz çalışma izni olan yabancının seçme, seçilme ve kamu görevlerine girme hakkı ile askerlik hizmeti yapma yükümlülüğü yoktur.

Yabancıların Bağımsız Çalışma İzni;

Profesyonel meslek mensubu yabancılara, diğer kanunlarda belirtilen özel şartların sağlanması kaydıyla bağımsız çalışma izni verilebilir. Bağımsız çalışma izninin uluslararası iş gücü politikası doğrultusunda değerlendirilmesinde, yabancının; eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi, yabancı şirket ortağı ise sermaye payı ile Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri doğrultusunda Bakanlıkça belirlenecek diğer hususlar dikkate alınır. Bağımsız çalışma izni süreli olarak düzenlenir.


Aşağıda yer alan ilgili bağlantılara ve kategorilere tıklayarak, aradığınız tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Çocuk Bakıcısı
Hasta Bakıcısı
Yaşlı Bakıcısı
Yabancı Ev Hizmetlisi Çalışma İzni
Yabancı Bakıcı Çalışma İzni
Turizm Yabancı Personel Çalışma İzni
İhracat Yabancı Personel Çalışma İzni
Sanayi Sektörü Yabancı Personel Çalışma İzni
Yabancı Ortak Çalışma İzni
Turkuaz Kart Başvurusu


Yabancıların Çalışma İzni
Yabancılar Oturum İzni
Türk Vatandaşı Olma Şartları
Yabancılara Ehliyet Alım Danışmanlığı
Yabancıların Şirket Kuruluşu
Turizm İşletme Belgesi
Turizm Yatırım Belgesi
Yatırım Teşvik Belgesi
Belediye Ruhsatı
Kapasite Raporu İşlemleri
Sanayi Sicil Belgesi İşlemleri
Tapu Veraset İntikal İşlemleri
Okul Öncesi Kreş ve Yuva İşlemleri
Gıda İşletme Kayıt Belgesi
Yurtdışı Vize İşlemleri
ÇED Gerekli Değildir Belgesi

Summary
Yabancıların Çalışma İzni
Service Type
Yabancıların Çalışma İzni
Provider Name
Ozan Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri,
Newport Residence Beylikdüzü Kaymakamlık Karşısı 155/1 No:26,İstanbul,Beylikdüzü-34555,
Telephone No.+90 533 766 70 60
Area
http://www.ozankurumsaldanismanlik.com/hizmetlerimiz/yabancilarin-calisma-izni/
Description
yabancı çalışma izni, yabancı çalışma izni için gerekli evraklar, yabancılara çalışma izni nasıl alınır, yabancıların çalışma izni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*