Yabancı Çalışma İzni Başvuru

Yabancı Bakıcı Çalışma İzni

Bu yazımızda yabancıların çeşitli iş dallarında çalışma izni konusunu ele alacağız. Yabancıların Türkiye’de yasal olarak çalışabilmeleri için mutlaka Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yaparak  yabancı çalışma izni almaları gerekir.

Ülkemizde yaşlı anne veya babaya bakacak yabancıların çalışma izni başvurularında aranan kriterler Anne veya Babanın ileri yaşta olmaları gerekir. 24 saat evde yatılı olarak kalacak olan yabancılar yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere bakacakları ve süreçte ilk önce 1 yıllık çalışma izni alarak çalışırlar.

Yabancı Bakıcı Çalışma İzni
Yabancı Bakıcı Çalışma İzni

Yabancı Bakıcı çalışma izni işlemi için  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılan çalışma izni başvurusu sürecinde gerekli olan belgeler tarafımızca aşağıda sırası ile belirtilmiştir. Çalışma izni başvurularınızı kendinizde yapabilir veya çok ekonomik teklif ile bizler sizin evinize veya iş yerinize gelerek sizin yanınızda başvuru işlemlerinizi yapabiliriz.

Yabancı Bakıcınızın çalışma izni başvurusu ile ilgili ihtiyaç duyacağınız belgeler şunlardır; 

 1. Yabancı kişinin GÖÇ idaresinden alınmış 1 yıllık ikamet izni belgesi .
 2.  Yabancının pasaport fotokopisi
 3. Yabancının biyomeyrik fotoğrafı
 4. Yabancı bakıcı çalışma izni başvurusu yapacak olan ailenin hazırlayacağı belgeler
 5. Yaşlı bakıma muhtaç kişinin nüfus cüzdan fotokopisi
 6. Yaşlı bakıma muhtaç kişinin adresini gösterir yerleşim yeri belgesi
 7. Yabancı Bakıcı çalıştıracak olan işveren pozisyonunda olacak 1’inci derece yakının nüfus cüzdan fofokopisi
 8. Yabancı Bakıcı çalışma izni başvurusu yapan kişinin KEP hesabı ve E – İmzası
 9. Gerek duyulduğunda Çalışma Bakanlığınca istenilebilecek diğer evraklar.
Yabancı Yaşlı Bakıcı Çalışma İzni
Yabancı Yaşlı Bakıcı Çalışma İzni

?

Yabancı bakıcı’nızın mevcut çalışma izninin süresi bitmeden Çalışma Bakanlığına Çalışma izni süre uzatımı için başvuru yapmanı gerekir.

Bu başvuru sürecinde dikkat etmeniz gereken hususların başında yabancı bakıcı’nızın pasaportunun mutlaka geçerli ve yeterli derecede süresinin olması gerekir. Yani Mayıs 2018 de yapacağınız yabancı bakıcı çalışma izni uzatmasında ilk aldığınız çalışma izni yıl süreli ise bu uzatma başvurusunda 2 yıl çalışma izni uzatması isteyebilirsiniz. Bu durumda yabancı bakıcının mutlaka pasaportunda istemiş olduğunuz uzatma süresi  kadar pasaport süresininde olması gerekir.

Çalışma izni süre uzatmalarında pasaport süresi çok önemlidir. Bununla birlikte yabancı kişinin işvereni pozisyonunda olan aile bir önceki yılda alınmış olan çalışma izni ile ilgili her ay yatırılması gereken sigorta primlerini SGK Banka hesabına düzenli olarak yatırmış olması gerekir.

Yabancı Bakıcı çalışma izni süre uzatım başvurularınızda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili yetkili uzmanları yapılan başvuruları değerlendirirken mutlaka sigorta borcunuzun olup olmadığına bakar.

Yabancı çocuk bakıcı’nızın veya yaşlı bakıcınızı çalışma izni süre uzatma işlemlerinde gerekli olan evraklar çalışma izni başvurularınızdaki ile hemen hemen aynıdır. Bu sene Nisan 2018 tarih itibari ile güncel olan mevzuatlarda yabancı bakıcı çalışma izni süre uzatımı için ilave olarak KEP Hesabı ve E- İmza şartı getirildi.

Yine daha önceden olduğu gibi yabancı bakıcı ile ilgili evraklar ve işveren ile ilgili evraklar hemen hemen aynı şekildedir. Aşağıda sırası ile yabancı bakıcı çalışma izni süre uzatma başvurusu için gerekli evraklar listelenmiştir.

Uzatma başvurusunda yabancı bakıcının hazırlayacağı evraklar

 1. Yabancı bakıcının pasaport fotokopisi
 2. Biyometrik fotoğrafı
 3. Yabancı bakıcının bir önceki çalışma izni belgesi

Uzatma başvurusunda yabancı bakıcı çalıştıran aile işverenin hazırlayacağı evraklar

 • Yaşlı Bakıma muhtaç kişinin nüfus cüzdan fotokopisi
 • İşveren durumunda olan ve bakıma muhtaç kişinin birinci derece yakının nüfus cüzdan fotokopisi
 • İşveren kişinin ev adresini gösterir adres yeri  belgesi
 • Yabancı Bakıcı çalıştıran İşverenin e-İmza ve KEP hesabı bilgisi

Yukarıda yazılı olan bakıcı çalışma izni süre uzatımındaki gerekli olan evrakları hazırladığınızda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sitemine giriş yaparak çalışma izni süre uzatımı işlemlerini yapabilirsiniz.

Yabancı bakıcı çalışma izni süre uzatımı başvurularınızı ev adresinize gelerek yerinde hizmet anlayışımız ile başvuru işlemlerinizi çok ekonomik olarak yapabiliriz.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Author Rating
51star1star1star1star1star

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*