Yabancı uyruklu çalışma izin başvurusu nereye yapılır ?

Yabancı uyruklu çalışma izin başvurusu nereye yapılır, Yabancı uyruklu bakıcı çalışma izni başvurusu, Yabancı uyruklu bakıcı çalışma izni evrakları, yabancı uyruklu çalışma izni başvuru dilekçesi, yabancı uyruklu bakıcı çalışma izni başvuru formu

?

Türkiye’de yabancı uyruklu ev hizmetli çalışma izin başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı nereye yapılır ve gerekli işlemler nelerdir ?

Yabancı uyruklu çalışma izni başvurusu Uluslararası İş gücü Genel Müdürlüğüne yapılır. Genel Müdürlüğe elektronik olarak başvurusu yapılmış olan dosya mevzuatlara uygun ise gerekli evraklar eksiksiz sisteme tarattırılmış ise çalışma izni başvurusu değerlendirmeye alınır. Aksi durumda eksik evrak talep edilir veya işlemden kaldırılır.

Yabancı uyruklu bakıcı çalışma izni nasıl alınır ?

Yabancı uyruklu bakıcılar için çalışma izni başvuru işlemler;  Çalıştırılacak olan yabancı kişinin hasta, bakıma muhtaç kişi veya bebek, çocuk bakımı süreci ile ilgili olarak, işveren aileler tarafından Çalışma Bakanlığına yabancı uyruklu bakıcı çalışma izni başvuruları 2 ayrı başlıktan toplanır. Hasta ve Bakıma muhtaç kişinin bakıma muhtaçlığını belgeleyebileceğimiz hastane raporu gerekmektedir.

Yabancı bakıcı olarak çalıştırılacak olan kişinin yurt dışında olması halinde işveren ailenin ve yabancının çalışma izni başvurusu işlemleri; Yabancı uyruklu adına Türk Elçiliğinden e-randevu alınıp, işveren aile ve yabancı bakıcı arasında belirli süreli iş sözleşmesi ve Konsolosluğa hitaben dilekçe hazırlanmalıdır. Konsolosluğa yapılan başvuru neticesinde yabancı bakıcıya elektronik başvuru numarası verilir. Türkiye’de Çalışma Bakanlığına başvuru işlemlerinde yabancı bakıcı ile Aile arasında hazırlanan belirli süreli iş sözleşmesi, Bakanlığa hitaben dilekçe, yabancı bakıcının pasaport fotokopisi ve işveren ailenin evrakları hazırlanarak İşveren ailenin PTT den almış olduğu elektronik e-imzası ve KEP hesap kaydı ile Çalışma Bakanlığı elektronik başvuru sisteminden bakıcı çalışma izni başvurusu dosyası siteme tarattırılır gerekli başvuru formu doldurulur ve  sonuç kaydı ile Bakanlığa yabancı bakıcı çalışma izni başvurusu yapılmış olur. Yasal sürede Çalışma Bakanlığı başvuru ile ilgili gerekli değerlendirmeyi yaparak yabancı bakıcı için yabancı ev hizmetlisi çalışma izni belgesi düzenler, çalışma iznini ailenin adresine gönderir. Aile yabancı bakıcının SGK sigorta kaydını yaparak işlemi neticelendirir.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Çalışma İzni başvurusu yapılıp ve evrakları sisteme tarattıktan sonra Bakanlığın yapmış olduğu incelemelr neticesinde mevzuatlara uygunluğu görülüp Yabancı uyruklu bakıcı için çalışma izni alındıktan sonra SGK kurumundan işveren olan aile yabancı uyruklu bakıcının sigorta kaydını yapar ve çalışma izni işlemleri sonuçlanmış olur.

  • Yabancı uyruklu bakıcı ile işveren aile tarafından hazırlanacak evrakları aşağıda sıralamış bulunmaktayız.

  • Çalışma Bakanlığı çalışma izni başvuru formu ( ) ,

  • Yabancı bakıcının pasaport fotokopisi

  • Yabancı bakıcının 4 adet biometrik fotoğrafı

  • Yabancı uyruklu bakıcı ile  işveren aile arasında hazırlanmış belirli süreli iş sözleşmesi,

  • Yabancı uyruklu bakıcı için Tük Elçiliğine hitaben çalışma izni başvurusu konulu dilekçe,

  • Çalışma Bakanlığına hitaben

  • İşveren aile anne veya babanın nüfus cüzdan fotokopisi

  • Çocukların nüfus cüzdan fotokopisi

  • Ailede işveren olacak olan anne veya babanın e-imzası, kep hesabı gerekir.

Summary
Yabancı uyruklu çalışma izin başvurusu nereye yapılır ?
User Rating
4 based on 6 votes
Service Type
Yabancı uyruklu çalışma izin başvurusu nereye yapılır ?
Provider Name
Ozan Kurumsal Danışmanlık,
155/1 Newport Residence,İstanbul,Beylikdüzü-34555,
Telephone No.+90 533 766 70 60
Area
Türkiye
Description
Yabancı uyruklu çalışma izin başvurusu nereye yapılır ?  Türkiye'de yabancı uyruklu ev hizmetli çalışma izin başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı nereye yapılır ve gerekli işlemler nelerdir ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*