Yabancıların Çalışma İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yabancı çalışma izni süre uzatımı için gerekli belgeler
Yabancı çalışma izni süre uzatımı için gerekli belgeler

Bu yazımızda Yabancıların çalışma izni başvuruları için yapması gerekenler ile ilgili bilgiler verilecektir.

nelerdir ?, , , nasıl yapılır ?, , , vb.. tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışma izin başvuruları genel olarak çalışma izni almak isteyen yabancıların ilgili Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine çalışma izni ve vizesi başvurusu yapmaları şeklinde başlar. Ancak Türkiye’de bulunan yabancının geçerliliği devam eden en az 6 ay süreli oturum zini ( ikamet izni ) varsa çalışma izin başvurusu yurt içi başvurusu olarak yapılabilir. Yabancıların çalışma izni başvurusu için İstenilen belgeler e-izin otomasyon sistemi üzerinden on-line olarak gönderilmektedir. Aşağıda gerekli belgelerin açıklaması bulunmaktadır.

  • Pasaport sureti. (Pasaport’un Latin harfleri ile yazılı olmadığı durumlarda yeminli mütercim veya resmi makamlarca onaylı çevirisi de başvuruya eklenecektir.) (Bu belge elektronik başvuru esnasında taranılarak dijital ortamda on-line gönderilecektir.) Önemli Not: 6458 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi uyarınca, Bakanlığımızca talebi uygun bulunan yabancılara verilecek yabancı çalışma izinleri pasaport bitim tarihinden altmış gün önceki tarihi aşmayacak şekilde düzenlenmektedir. Ayrıca çalışma izni başvuru tarihi itibariyle altmış günden az süreli pasaport ve pasaport yerine geçen belgeyle yapılan yabancı çalışma izin başvuruları işleme alınmamaktadır.
  • Türkçe tercümesi yeminli mütercim veya resmi makamlarca onaylı Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesi sureti, bu belge elektronik başvuru esnasında taranılarak on-line olarak gönderilecektir. Mesleki hizmetler kapsamında çalışacak yabancılar ile Bakanlığımızın gerekli gördüğü mesleklerde çalışacak yabancılar için diploma zorunludur. Ev hizmetlerinde diploma ibrazı zorunlu olmayıp, bitirilen en son okula ilişkin beyan yeterlidir.
  • Kuruluşun en son sermaye ve ortaklık yapısını gösteren Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi .
  • Son yıla ait, vergi dairesi veya yeminli mali müşavir onaylı bilanço ve kar/zarar tablosu.
Summary
Review Date
Reviewed Item
Yabancıların Çalışma İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler
Author Rating
51star1star1star1star1star

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*